Turkish (Turkiye)English (United Kingdom)
liste bildirim
banner_isbank
tsf logo_2015
GSB_mavi_-1
Satranç Süper Ligi'nde Son Viraj
IMG 6159Dünyanın sayılı satranç sporcuları ve ülkemizin en usta satranççılarının buluştuğu Türkiye İş Bankası Satranç Süper Ligi,  25 Temmuz 2016 tarihinden beri Kocaeli-Darıca’da gerçekleşiyor.  13 takımın en iyi hamleleri ile şampiyon olmak için kozlarını paylaştığı Satranç Süper Ligi, 4 Ağustos 2016 Cuma günü oynanan 10. ve 11. tur karşılaşmaları ile devam etti.

93’ü unvanlı toplam 198 sporcunun hamle yaptığı Satranç Süper Ligi’nde 10. ve 11. tur maçları, son ana kadar nefeslerin tutulduğu kıran kırana bir yarışa sahne oldu.

Günün en önemli karşılaşması şampiyonluğa oynayan takımlar Türk Hava Yolları ve Beşiktaş Jimnastik Kulübünün 11. tur mücadelesiydi.

Oldukça çekişmeli geçen kıran kırana yarış sonunda yüzü gülen taraf Beşiktaş Jimnastik Kulübü olurken, GM Batuhan Daştan ve GM Vahap Şanal arasında oynanan günün en uzun partisinde GM Şanal takımına galibiyeti getiren sporcu oldu. Bu sonuç ile birlikte THY ekibi Süper Lig’deki ilk mağlubiyetini alarak üçüncü sıraya geriledi, Beşiktaş ise bir puan farkla ikinci sıraya yükselen takım oldu.

Son şampiyon Hatay Büyükşehir Belediyesi Gençlik Spor Kulübü, Taş Duvar Spor Kulübü Derneği karşında 2½ - 5½‘luk bir galibiyet elde ederek, Beşiktaş ile eş puanla birinci sıraya yükseldi ve şampiyonluğun güçlü bir adayı olmayı sürdürdü. 

Hatay Büyükşehir Belediyesi Gençlik Spor Kulübü, Beşiktaş Jimnastik Kulübü ve Türk Hava Yolları finale iki kala süper ligin ilk üçü olurken, 4 puanlı Tarsus Zeka Satranç Kulübü ve Varyant (Yöntem) Gençlik Satranç ve Spor Kulübü Derneği ise Süper Lig’den düşmeme mücadelesi verecek takımlar oluyorlar. 

Nefeslerin tutulduğu Süper Satranç Ligi heyecanı, 5 Ağustos Cumartesi günü saat 15.00’te oynanacak 12. tur karşılaşmaları ile devam edecek.Müsabakalara yönelik analiz ve yorumlar:

 
Turkish Chess Federation © 2016